Ulična hrana je sastavni deo upoznavanja sa novim gradom i zemljom. Hrana je deo kulture i istorije jednog naroda, a ona koja se služi na ulici je lična karta jedne zemlje.
Odabrali smo 10 jela, svako predstavlja svoju zemlju širom sveta. Posebno u gradovima koji su multikulturalni gastronomski centri gde možete probati hranu iz celog sveta.
TACOS – Mesiko City. Kao i mnoga druga ulična hrana širom sveta, takos je rezultat sudara dve različite kulture. U ovom slučaju, Libanci koji su emigrirali u Meksiko su sa sobom doneli tradiciju pečenja mesa na ražnju, obično jagnjetine. U lokalu, meso jagnjetine je zamenjeno svinjetinom, koja je marinirana u suvim čili papričicama, začinima i ananasu pre nego što se ispeče. Meso se seče na sitne komade i služi u malim tortiljama sa lukom, korijanderom; sok od limuna i ljute salse su popularni prelivi.
AREPAS – Bogota. Tipično jelo za doručak ili kao popodnevna užina, arepas su hlepčići napravljeni od kukuruza ili brašna, mogu da se griluju, peku i prže. Arepas se u Venecueli često koriste za sendviče, a u Kolumbiji se prelivaju puterom, sirom, jajima, kondenzovanim mlekom, chorizo kobasicom ili sosom na bazi luka. Tradicionalno se jedu za doručak sa šoljom tople čokolade.
CRÊPES – Pariz. Dostupne u bilo koje doba dana, palačinke su sastavni deo pariske ulične scene. Slane palačinke se obično prave od heljdinog brašna i služe za ručak ili večeru, obično se pune šunkom i sirom, mada se mogu naći i verzije koje sadrže povrće, jaja, meso… Slatke palačinke, obično napravljene od pšeničnog brašna služe se za doručak ili desert, sadrže šećer, džem, krem ili nutelu. Za najveći izbor u gradu, obavezno posetite ulicu Montparnasse, gde se palačinkarnice nalaze jedna do druge.
PAD THAI – Bangkok. Pad Thai je tajlandsko jelo koje se sastoji od pirinčanih rezanaca, tofu sira, povrća i škampi i jedno je od najpopularnijih “uličnih” jela širom sveta. Pad Thai (“prženo na tajlandski način”) se pravi od pirinčanih rezanaca koji se mešaju i prže sa jajima, tofu sirom, tamarindom, ribljim sosom, škampima, lukom, čili paprikom i palminim šećerom, a služi se sa limunom i seckanim pečenim kikirikijem. Jelo može da sadrži i druge vrste povrća kao što su klice pasulja, beli luk, korijander, rotkvice, repu i sirovo cveće banana. škampi mogu biti zamenjeni mesom krabe, lignjama, piletinom ili drugim mesom.
CURRYWURST – Berlin. Currywurst je postao ikona popularne nemačke kulture. Ovo je kombinacija barene i pržene kobasicu sa kečapom i karijem u prahu, a tipično se služi sa pomfritom ili hlebom. Procenjeno je da se oko 800 miliona currywursta pojede svake godine u Nemačkoj – ali je najpopularniji u Hamburgu i Berlinu. Tipično, kobasica se služi cela, ali na nekim mestima se služi i iseckana.
FALAFEL – Tel Aviv. Poreklo falafela je nepoznato i kontroverzno: Egipat, Palestina, Izrael i drugi narodi tvrde da je falafel njihov recept. Bez obzira, on igra veliku ulogu u izraelskoj kuhinji i smatra se nacionalnim jelom. Reč “falafel” predstavlja prženu kuglicu napravljenu od leblebija, ali i sendvič koji sadrži pržene kuglice. Služi se u pita hlebu, falafel se preliva salatom, kiselim povrćem, ljutim sosom, začinima i tahini sosom. Iako je dostupan širom sveta, verovatno ćete najbolji falafel probati na ulicama Tel Aviva.
HOT DOG – Njujork. Viršla poznata i kao frankfurter (skraćeno: frank), je kuvana kobasica, tradicionalno roštiljana ili kuvana i servirana u zasečenoj kifli. Tipično se dodaju senf, kečap, crni luk, majonez, sir, čili i kiseli kupus. Ova vrsta kobasice je uvezena iz Nemačke, a svoju neverovatnu popularnost u SAD je doživela kao ulična hrana radničke klase, a kasnije i kao nezaobilazna hrana na bejzbol utakmicama.
BIBIMBAP – Seul. Bibimbap je popularno jelo Južne Koreje. Osnova jela je pirinač, a dodaju se sitno seckano povrće, meso i obavezno jaje. Ranije hrana kralja, bibimbap je danas najpoznatije jelo koje možete naći na ulicama Koreje. Naravno, uz dodatak soja i ljutog paprika sosa. Sama reč bibimbap znači – pomešani pirinač.
CEVICHE – Lima. Služi se širom Perua, ceviche se smatra nacionalnim jelom – ima čak i svoj praznik. Recept je jednostavan: sveži komadi sirove ribe, marinirani u limunovom soku i pomešani sa seckanim lukom, čili papričicama, solju i biberom. Pošto je svežina jela ključna, ceviche se obično servira nekoliko minuta nakon pripreme. Brancin je tradicionalna riba koja se koristi u pripremi. Ceviche se služi sa slatkim krompirom, zelenom salatom, kukuruzom ili avokadom.
FISH & CHIPS – London. Kombinacija pohovane ribe i zlatno – žutih prženih krompirića je nezaobilazna odlika britanske kuhinje. Jelo je nastalo oko 1860. godine, pošto su jevrejski doseljenici doneli prženu ribu u Južnu Englesku krajem 17. veka a krompirići su već našli svoj put iz Francuske. Klasična ulična hrana, koja je hranila britanske radnike, postala je nacionalno jelo. Uprkos konkurenciji međunarodne brze hrane kao što su kebab ili kari, riba i krompirići su i dalje najpopularnija brza hrana u Velikoj Britaniji.
AUTOR JELENA POPOVIĆ ĐORĐEVIĆ
Izvor: www.hrana-pice-price.com