Šampanjac, to za svečanost neprevaziđeno luksuzno piće – nastalo je sasvim slučajno. Jedna hladna francuska zima bila je povod da savršeno belo vino kojem se težilo doživi dvostruku fermentaciju i tako razvije mehuriće ugljen – dioksida. Mehurići su, naravno, prvo bili smatrani ozbiljnim nedostatkom, ali je čuveni Dom Perinjon učinio sve da ovo piće promoviše, tako da ga pre možemo smatrati zaštitinikom nego idejnim tvorcem šampanjca. Današnji ‘Dom Perinjon’ je nastao kao rezultat kombinacije najfinijih vrsta francuskog grožđa i omiljeno je prestižno piće širom sveta.
Treba imati na umu da se šampanjac uvek služi rashlađen. Najidealnija temperatura bi bila oko 7 stepeni Celzijusa. Ako baš morate, pre posluživanja, stavite ga na SVEGA par sati u frižider. Bolje je, naravno, rashladiti ga u posudi sa kockicama leda. Ljudi ga uglavnom služe u širokim, plitkim čašama sa stopom što je u suštini greška. Najautentičnije u šampanjcu su njegovi mehurići, a široke, plitke čaše ih prebrzo oslobađaju. Pravi ljubitelji ovo piće piju u uskim, visokim čašama, tako da im mehurići ‘zagolicaju nos’ svaki put kada čašu primaknu usnama. Sve u vezi sa šampanjcem je luksuzno, pa i čaše. Trebalo bi da budu kristalne – veruje se da duže održavaju mehuriće u ukus šampanjca ‘živim’.
Mnogima je asocijacija na šampanjac – ‘slatko’, što i jeste donekle tačno. Ako govorimo o Francuskom šampanjcu, onaj označen sa ‘doux’ jeste najslađi i pravo je dezertno piće. Zato Vam je, za praznike koji slede, moja preporuka da se odlučite za ‘brut’. Što se marke tiče, uskladite je sa budžetom. Cena je svakako još nešto po čemu su dobri primerci ovog pića ‘čuveni’:)
Čuvajte se ‘eksplodirajućih’ pampura i uživajte u slatkim mehurićima i glatkoj peni šampanjca!