AAH! Blog

Putovanja: Veličanstveni hramovi centralne Jave

Java nije najveće ali je svakako najnaseljenije ostrvo na svetu sa preko 120 miliona stanovnika. Barem polovinu ostrva čine nenaseljena područja zbog brojnih vulkana i visokih planinskih venaca. Najveći grad je Džakarta koji je ujedno i glavni grad države. Posetio sam, kod nas malo poznat grad Džogdžakartu koji indonežani vole daleko više od Džakarte jer nema tolike prenaseljenosti i gužve.  Od skora je uveden novi autobuski sistem od šest linija sa klimatizovanim vozilima pa je kretanje veoma lako. Taksi saobraćaj je veoma jeftin ali je potrebno pregovaranje jer, kao i svuda, vozači često precene realnu cenu. U okolini grada je nekoliko izuzetno vrednih hramova i vulkana vrednih posete.

Kako stići?

Najbrže i najjednostavnije je avionom bilo iz Džakarte, glavnog grada Indonezije ili Denpasara, jedine vazdušne luke ostrva Bali.  Nacionalna avio kompanija Garuda i Air Asia imaju nekoliko letova svakodnevno. Iz Džakarte možete da stignete i noćnim vozom za deset sati ali treba imati na umu da su cene avio karte sa Air Asia-om i noćnim vozom iste.

Kako provoditi vreme?

Šetajte se slikovitim ulicama Džogdže. Ljudi su prelepi i srdačni. U samom gradu možete da vidite Kraton, kraljevsku enklavu i brojne muzeje. Posetite razne zanatske radionice ali i market ptica. Na 26 kilometara severno od grada je jedan od najaktivnijih vulkana Gunung Merapi. Turisti najčašće dolaze u Džogdžakartu kako bi posetili jedan od najlepših i najznačajnijih budističkih hramova Borobudur kao i hinduistički, Prambanan.

Hram Borobudur

Hram je uzgrađen za vreme vladavine dinastije Saliandra. Prvih dve stotine godina je Borobudur bio središte budizma na Javi. Između 926. i 1006.godine se centar budizma seli u istočni deo Jave te hram pada u zaborav. Erupcije brojnih vulkana su ga pepelom potpuno zatrpali. Razoran zemljotres, koji je pogodio ostrvo sredinom XVI veka je doveo do velikog urušavanja hrama. Tek u XIX veku je guverner Jave, Rafles, pokrenuo inicijativu za obnovu ali su se pravi uslovi stvorili tek kada je indonežanska vlada 1955.godine predložila plan za kompletno otkopavanje hrama koji je do tada bio jedno obično brdo na čijem je vrhu štrčao nekakav komad betona. Radovi su trajali jednu deceniju od 1973.do 1983.godine. Godine 1992. je Borobudur dospeo na UNESCO-vu listu svetske baštine.

Osnova hrama je kvadrat. Svaka stranica je duga 123 metara. Svaki od ukupno devet nivoa se simetrično smanjuje čime je obrazovana piramida. Za zidovima prvih pet nivoa je 2672 reljefa koji predstavljaju Budin život. Naredna tri nova imaju osnovu kruga. Na njima su smeštene 72 stupe a na poslednjem, prečnika 11 metara, je najveća, te je ukupna visina hrama 42 metara.

Reljefi oslikavaju Budin život ali i razne druge scene iz hrišćanstva. Zato je neophodan vodič da bi vam sve objasnio. Na hramu je ukupno 504 statue Bude. Mnoge su oštećene, obezglavljenje. Puno detalja sa hrama je ukradeno.

Na poslednja tri nivoa su stupe u obliku zvona. Pod svakom se nalazi statua Bude. Legenda kaže da će sreća pratiti svakoga ko dodirne Budin nožni prst kroz rupu na stupi. Nije lako to uraditi ali je vredno male muke.  

Hram Prambanan

Kompleks Prambanan čini osam velikih i oko 50 malih hramova. Napravljen je sredonim IX veka. Postoje dve verzije njegovog nastanka; prva, da je nastao za vreme vladavine Rakai Pikatana kralja druge Mataram dinastije, i druga, za vreme Sandžaja (Sanjaya) dinastije kojom je vladao Balitung Maha Sambua. Posvećen je Trimutri – koji čine tri najznačajnija Hindu boga; Šiva – Bog razarač, Višna – Bog čuvara i Brahma – Bog stvoritelj.

Hramovi praktično nikada nisu potpuno završeni.  Mnogi su se srušili u XIX veku. Obnova je počela davne 1918.godine. Deo je završen 35 godina kasnije. Međutim, razoran zemljotres 2006. godine je značajno oštetio sve hramove. Neki su ograđeni i dalje kako neki komad kamena ne bi pao na turiste.

Aktivnosti

Za ljubitelje golfa su na raspolaganju tereni blizu planine Merapi. Možete da pohađate kurseve joge i meditacije ili da naučite da naušite da igrate tradicionalne plesove. Jedna od mojih najomiljenijih aktivnosti je šoping.

Hrana & piće

Probajte Gudeg u restoranu Gudeh Tugu. To je sos od džekfruta sa piletinom, jajima i pirinčom. Postoji mogućnost da probate i specijalitet sa mesom kobre ali to morate da naručite dan ranije. Eksperimentišite sa raznim jelima  čije je nazive često teško prevesti na naš jezik. Jednostavno se prepustite kvalitetnoj i ukusnoj hrani.

Shopping Basket