AAH! Blog

kuvar

Pitaj kuvara – odgovori na najčešća pitanja

Ovog meseca smo pokrenuli rubriku “Pitaj kuvara” u okviru koje kuvari odgovaraju na vaša pitanja, od problema i nedoumica do rešavanja dugogodišnjih kuhinjskih rebusa. Sve što ste hteli da znate, a niste imali koga da pitate.

Fantastični mladi kuvar Aleksandar Bućan je odgovorio na prvi set pitanja, u okviru kojeg su bila pitanja vezana za začine, kako se kuva savršen pirinač, kako se sprema riba i dobro prhko testo. Nastavljamo dalje da tragamo za odgovorima na vaša pitanja, koja uvek možete da pošaljete porukom.

kuvar

Čemu služi lovorov list?

Obično stavjamo 2-3 lovorova lista tako da se on ni ne oseti, jer lovor ne spada u jake mirišljave začine. Njegov miris se oseća ako pravimo eterična ulja. Kao začin dodaje se u sva kuvana jela, on svoju aromu sporo otpušta, ali savet je da pre upotrebe protrljate jedan list uz drugi, na taj način se osim arome pojačavaju i lekovita svojstva ove biljke. Stavljamo ga u kuvana jela koja su sama po sebi jaka i teška za varenje, jer lovor pospešuje rad creva i dobar je za stomak.

Koliko začina se stavlja u jelo?

Začini su uglavnom biljnog porekla, određenog mirisa i ukusa koji se dodaju jelima kako bi im poboljšali ukus i da bi se olakšalo varenje hrane. Što se tiče same količine koja se stavlja, treba voditi računa o vrsti začina koji koristimo, pošto se sami začini dele na mirišljave, ljute, slane i kisele. Začini treba da se osete u jelu, ali ne da dominiraju, ne treba da preovladaju ključnu namirnicu. Obično se stavljaju u manjoj količini pogotovo mirišljavi. Obično u recepturama vidite 2 g, 5g, 10g. Kuvari to rade po osećaju, retko kad se meri koliko grama začina se stavlja u neko jelo.

Kako je najbolje obraditi povrće da ne izgubi vitamine?

Povrće je samo po sebi jako osetljivo, pogotovo lisnato povrće kao što su spanać, blitva… Korenasto povrće treba da ostane blago al dente (sem krompira). Savet kada radite termičku obradu povrća (blanširanje, kuvanje) obavezno spremite posudu sa hadnom vodom i ledom kako bi iz vruće vode odmah ubacili u hladnu, tako će povrće zadržati boju, neće se prekuvati, a neće izgubiti mnogo vitamina. A pred servis povrće možete sotirati na puteru kako bi ga zagrejali i začinili.

Koju ribu je najlakše spremiti u kućnim uslovima?

Od rečnih riba moja preporuka je šaran. Naši ljudi, što se tiče rečnih riba, najviše jedu šarana, pastrmku, soma. Za koju god da se odlučite, nećete pogrešiti. Ljudi generalno ne vole da spremaju ribu, zato što ima specifičan miris. Moj savet je da očišćenu i opranu ribu lepo začinite, usolite je, dodate malo ruzmarina i koju krišku limuna, zalijete malo sa uljem i umotate u foliju. Pecite je u zagrejanoj rerni. I uz neko lepo belo vino uživajte u ukusima koji su sačuvani ispod folije.

 

Pročitajte više na: www.hrana-pice-price.com

Shopping Basket