Austrija
Zemlja koja je dugo važila za kulturno središte Evrope, mnoge svetske putnike između ostalog asocira i na gastronomske užitke. A s obzirom na dobro poznatu reputaciju austrijskih slatkiša, retko ko će odoleti čokoladama čiji se ukus i izgled dugo pamte i opisuju…
Što se tiče Austrije, najpoznatiji proizvođači čokolade su svakako ‘Altman & Kuhne’ koji prave specijalne čokoladice poznate kao liliputconfekte. Naravno, tu je i ‘Mirabel’ iz Salzburga koji proizvode čuvene mozartkugeln, kuglice s marcipanom prelivene čokoladom, sa slikom čuvenog kompozitora po kom su i dobile ime.
Belgija
Najpoznatiji belgijski proizvođači su ‘Neuhaus’ (www.neuhaus.be) koji je zaslužan za postojanje poznate Cote d’or čokolade, zatim ‘Godiva’ (www.godiva.com), i ‘Charlemagne’ koji pravi crnu i belu čokoladu sa egzotičnim začinima. Ova kompanija je poznata i po čuvenom ‘Earl Grey’ čaju.
Holandija
Holandija je rodno mesto Konrada Van Houtena, bez koga ne bismo ni poznavali čokoladu. Doduše, proizvodnja u ovoj zemlji je više orijentisana na sam kakao nego na čokoladu. Četiri najveća proizvođača su ‘Van Houten’, ‘Bensdorp’, ‘De Zaan’ i ‘Gerkens’. Sve kompanije su osnovane još u 19.veku i još uvek vrlo aktivno snabdevaju proizvođače širom sveta finim i kvalitetnim nezaslađenim kakao prahom.
Nemačka
Nemci se smatraju najvećim potrošačima čokolade u Evropi. ‘Heinemann’, ‘Dreimeister’, ‘Feodora’ (www.feodora.de) i ‘Haches’ su najpoznatiji proizvođači.
Švajcarska
Kada je reč o mlečnoj čokoladi, ova planinska zemlja u središtu Evrope je možda najslavnija od svih do sada spomenutih odredišta. U Švajcarskoj je rođen Rodolphe Lindt, koji je poznat po tome što je napravio stroj za pretvaranje čokolade iz grube paste u glatku svilenkastu smesu kao i u kremastu fondan čokoladu. U vezi sa tim, ‘Lindt&Sprungli’ (www.lindt.com) je jedan od najpoznatijih, a možda i najpoznatiji proizvođač čokolade na svetu. Njihov najbolji proizvod je verovatno excellence čokolada, sa 70% kakao mase. ‘Suchard’ je još jedna svetski poznata kompanija koja je daleke 1901.godine napravila milka čokoladu (www.milka.de), jednu od najpopularnijih mlečnih čokolada zbog koje se i dan danas događa da deca rođena u gradskim sredinama veruju kako je krava ustvari ljubičasta. Ista kompanija je 1970.godine izbacila na tržište toblerone (www.toblerone.ch) o kojima je bilo više reči u jednom od prethodnih brojeva ‘Prizme Hedonizma’.
Francuska
Iako mnogo poznatija po nekim drugim ‘neophodnim sitnicama’, nikako ne smemo zaboraviti na neke čokolatijere čija se ‘minijaturna umetnička dela’ bezuspešno kopiraju i spominju širom sveta…
Naime, u Francuskoj postoji veliki broj malih nezavisnih proizvođača čokolada koji ljubomorno čuvaju svoje recepte. A neki od njih su ‘Bernachon’, ‘Bonnat’, ‘Fauchon’, ‘Le roux’, ‘Richart Design et Chocolat’…
Italija
Italijani najviše vole prefinjene i pažljivo upakovane čokoladice. Uostalom, po njima su i najpoznatiji. Najveći proizvođači su ‘Caffarel’ (www.caffarel.com) iz Torina koji je lansirao čuvene trouglaste gianduie, zatim ‘Maglio’, ‘Majani’ i ‘Perugina’, danas najveći italijanski proizvođač čokolade. Njihov najpopularniji proizvod su čuveni baci, što na italijanskom znači poljupci. U njima su skrivene romantične porukice na četiri jezika.
Španija
U izradi svojih čokolada, Španci koriste najkvalitetnije mediteransko voće, lešnike i bademe. Slavni proizvođači su ‘Blanxart’, ‘Ludomar’, ‘Ramon Roca’, ‘Valos’. Priča se da se u Španiji više nego u bilo kojoj drugoj evropskoj zemlji uživa u ispijanju tople čokolade. Obožavaoci slatkastog napitka obično kupuju rebra čokolade koja lome i rastopaju u vrućem mleku.
Velika Britanija
Najpoznatiji britanski proizvođači su ‘Ackermans’ (www.englishhall.com), ‘Bendicks of Mayfair’ (www.bendicks.co.uk), ‘Rococo’ (www.rococochocolates.demon.co.uk) i ‘Green and black’s’ (www.earthfoods.co.uk) koji proizvode takozvanu ‘etičku’ čokoladu. Reč je o tome da je ona je prvi proizvod u Britaniji sa pečatom koji garantuje da se ne eksploatišu mali proizvođači.
Interesantno je i to da u Britaniji postoji društvo ljubitelja čokolade (www.the-chocolate-society.co.uk) osnovano 1990.godine s ciljem promovisanja konzumiranja kvalitetne čokolade.
Meksiko
U Meksiku još uvek više piju čokoladu nego što je jedu. Čokolada se prodaje u vidu kuglica i zrnevlja (slično kafi) i sadrži kakao, šećer, mlevene bademe cimet…Sve u svemu, ne razlikuje se mnogo od čokolade u doba konkvistadora.
Najpoznatiji proizvođač čiji se proizvodi više izvoze nego što se prodaju u Meksiku je ‘Chocolatera de Jalisco’. Njihov najvažniji proizvod je ibarra (www.chocoibarra.mx), a prepoznatljivo pakovanje su šestougaone kutije crveno-žute boje. Ova čokolada se može jesti, otopiti u mleku ili koristiti za kuvanje.
SAD
‘Dilettante’ (www.diletantechocolates.com) su treća generacija proizvođača čokolade, poreklom iz Mađarske. Julius Franzen je bio glavni poslastičar cara Franc Jozefa, a posle toga i ruskog cara Nikolaja II. Godine 1910. je emigrirao u Ameriku i osnovao kompaniju za proizvodnju čokolade. Poznati su i ‘Fran’s’, ‘Ghirardelli’, ‘Moonstruck Chocolatier’… Dakle, čitavim američkim tržištem dominira mali broj proizvođača, ali svi oni čokoladu proizvode u ogromnim količinama.